Labradorský retriever


Standard plemene Labradorský retriever najdete na tomto odkazu

Velmi podrobný popis historie plemene ve světě i u nás najdete na tomto odkazu

Další hezky popsanou historii především labradorů černých najdete zde

Popis historie hnědého labradora lze najít zde

O genetickém přenášení barev pojednává tento odkaz

Bolovy tlapky - odkaz v angličtině zde, povolená znaky u labradorů lze nalézt zde, Bolovy tlapky - tyto znáčky jsou přenášeny od jednoho ze zakladatelů čistokrevných linií labradorů - Banchory Bolo a jsou standardem plemene Labrador povoleny. Banchory Bolo byl prvním psem, tkerému se podařilo získat titul English Dual champion. Třebaže sám byl černý, nesl v sobě hnědý gen a proto bývá považován i za jednoho ze zakladatelů hnědých linií labradorů.

Malé bílé skrvnky na hrudníku (se kterými se některé naše štěňata narodila, ale které už téměř vymizely) souvisí také s touto krevní linií - nejsou tedy chybou, naopak ukazují na výborné předky, po kterých pravděpodobně štěňátka zdědila i výborné pracovní a výstavní předpoklady. Odkazy na Bolovy tlapky lze nalézt zdezde anebo zde


Labradorský retriever byl původně vyšlechtěn jako nejprve rybářský pes na Novém Foundlandu a později v Anglii jako lovecký pes ze skupiny retrieverů = přinašečů. Po skupiny retrieverů patří kromě Labradorského retrievera ještě Golden retriever (Zlatý retriever), Flat coated retriever, Chesapeake bay retriever, Curly coated retriever a Nova scotia duck tolling retriever.

Název retriever ve jménu znamená to tedy, že on sám zvěř aktivně neloví, podle pokynů svého vůdce nebo i samostatně přináší zvěř zastřelenou nebo postřelenou, a to jak na pevné zemi, tak z vody. Právě proto má měkké držení zvěře v tlamě, vyniká dobrým vztahem ke svému pánovi, kterého doprovází, aniž by mu vadil, trpělivostí, vynikajícím nosem, poslušností a také chytrostí, která mu umožňuje pracovat ve složitých terénech, například v rákosí nebo ve vodě. Proto jsou dnes labradoři využíváni jak ve svém původním loveckém zaměření, v myslivosti, ale také i jako psi vodicí anebo psi v canisterapii - ukázka, díky dobrému nosu se mohou také uplatnit jako psi záchranářští nebo jako psi pro vyhledávání drog, výbušnim atd. Více informací o využití labradorů lze nalézt například na stránkách dvou chovatelských klubů, které pro toto plemeno v ČR existují, Retriever klubu (RK) a Klubu chovatelů loveckých slídičů (KCHLS).

Povahou jsou tito psi milí, jsou velmi společenští, vázáni na svého pána, svou rodinu = "smečku", jsou však také temperamentní a svou chytrou hlavu potřebují zaměstnat nějakou činností, nejlépe výcvikem, pobytem v blízkosti svého pána, procházkami. Je pro ně důležité, aby ve společnosti svých pánů trávili hodně času, nejsou to psi, kterým by stačil jen pobyt u boudy na zahradě, jsou velmi vděční za vycházky, za možnost sdílet aspoň částečně se svými lidmi i domácnost. 


stránka bude postupně doplňována dalšími informacemi