O nás

Jmenuji se Miluše Bartusková a spolu s mými dvěma fenkami labradorského retrievera tvoříme malou chovatelskou stanici Beretyna. Její název vznikl kombinací domácích jmen mých prvních dvou psích holek, Bety a Rena. Fenky se mnou žijí v bytě na menším sídlišti, celé léto mají volný pohyb na zahradě mých rodičů, jsou tedy zvyklé i na podmínky města i na volný pohyb na zahradě. I tam jsou ovšem vždycky u všeho dění, jsou hodně společenské a tedy navyklé na všechny činnosti a ruchy.

I když obě dvě se ke mě dostaly už dospělé, rychle si zvykly a považuji je za členy své domácnosti. Zkušenější Bety - Queenelisabeth Waterfriend má za sebou barvářské a lesní zkoušky a od předchozího majitele spoustu zkušeností z lovecké praxe, společně jsme pak ještě v roce 2013 vyhrály Lesní zkoušky (RK) a udělaly všestranné zkouška (OMS), nyní má již 15 let a užívá si zaslouženého klidného důchodu.

Mladší Renu jsem si přivezla jen s minimálními znalostmi na podzim roku 2012, absolvovaly jsme nejprve výcvik základní poslušnosti pozitivné metodou, v létě 2013 OVVR a na konci října 2013 i Podzimní zkoušky (RK), Zkoušky z vodních prací (OMS) a Lesní zkoušky (OMS i KCHLS). Na podzim roku 2013 jsme splnily potřebné podmínky Retriever klubu pro uchovnění a Rena se stala chovnou fenou. Na podzim jsme se také poprvé zúsačastnily honu. V roce 2014 měla Renka svá první štěňátka. Poté jsme se vrátily k výcviku a udělal ještě Všestranné zkoušky (KCHLS) a získaly tam ocenění Univerzální pes "U", později jsme ještě udělaly také barvářské zkoušky (OMS). Kromě toho jsme také úspěšně zvládly canisterapeutický výcvik a poté chodily v roce 2016 a 2017 za lidmi do hospice v Ostravě - Výškovicích. Pravidelně na podzim se účastníme honů na drobnou i na kačeny. V roce 2017 měla Renka ještě jeden vrh štěňat, od roku2018 je už i ona veteránkou a  užívá důchodu.

V roce 2014 jsem si nechala jedinou fenečku z prvního Renčina vrhu, hnedou Amičku, Ambra Rena Beretyna. S Amičkou jsme postupně zvládly na pracovním poli OVVR (RK), Podzimní zkoušky (RK), Zkoušky z vodních prací (KCHLS) a Lesní zkoušky (KCHLS), také jsem úspěšně absolvovaly WT třídy E (RK). Na poli výstavním jsme získaly titul Český šampion, na jedná ze dvou výstav na Slovensku, kam jsme vyjely, získala ocenění V2, res CAC. V roce 2018 měla svá první štěňata. I s Amičkou se pravidlně účastníme honů na drobnou i kachny.

Na koci roku 2018 se vrátil z rodinných důvodů domů Amičky bratr, hnědý, plnochrupý pes Ametyst Beretyna a počátkem roku 2019 pak Amičky syn, žlutá, plnochrupý pes, Celesten Ami Beretyna. S oběma začínáme s výcvikem, Ametyst se již zúčastnil několik výstav, Celesten se na svou první výstavu chystá na konci dubna.

Děkuji všem, které nám pomáhali a pomáhají s výcvikem, ať už tím, že jsem se u nich mnohému naučili anebo tím, že nám umožňují cvičit ve svých honitbách - Martin Luňák, Simona Hofion Malá, Martin Incédi, OMS Ostrava, Myslivecký spolek v Ostravě - Hrabové a v Ostravě - Svinově