O nás

Jmenuji se Miluše Bartusková a spolu s mými dvěma fenkami labradorského retrievera tvoříme malou chovatelskou stanici Beretyna. Její název vznikl kombinací domácích jmen obou holek, Bety a Rena. Fenky se mnou žijí v bytě na menším sídlišti, celé léto mají volný pohyb na zahradě mých rodičů, jsou tedy zvyklé i na podmínky města i na volný pohyb na zahradě. I tam jsou ovšem vždycky u všeho dění, jsou hodně společenské a tedy navyklé na všechny činnosti a ruchy. Protože já sama mám hodně aktivit, někdy nezbývá než ssebou holky vzít do práce, na výuku tajči, do čajovny - všechny tyto činnosti beru jako socializaci a holky jsou rády za přítomnost lidí a pohlazení.

I když obě dvě se ke mě dostaly už dospělé, rychle si zvykly a považuji je za členy své domácnosti. Zkušenější Bety má za sebou barvářské a lesní zkoušky a od předchozího majitele spoustu zkušeností z lovecké praxe. Mladší Renu jsem si přivezla jen s minimálními znalostmi, za něco více než rok, co je u mě, jsme spolu absolvovaly nejprve výcvik základní poslušnosti, v létě 2013 OVVR a na konci října 2013 i Podzimní zkoušky. Účastníme se loveckých výcviků Martina Luňáka a jeho školy Nice Friend, kde jsme se naučily podstatnou část toho, co dnes umíme. S přípravou na OVVR nám hodně pomohla Simona Malá, do základů WT tréninků jsme nahlédly díky Martinu Incédi a sdružení Retriever sport. Abychom naučené dovednosti odzkoušely i v praxi, zúčastnily jsme se i honu, s místním mysliveckým sdružením bych ráda spolupracovala i nadále. Na podzim roku 2013jsme splnily potřebné podmínky Retriever klubu pro uchovnění a Rena se stala chovnou fenou. 

Zimního období roku 2014 jsme využívaly ke canisterapeutickému výcviku u Kamily Riskubové v psí škole Koira, kvůli hárání a přípravě na štěňata jsme jej ale už nedokončily a vrátíme se k němu po odchování štěňat, na podzim.

Děkuji všem, kdo nám v naší cestě pomáháte.