Identifikace, očkování a odčervení

- naše štěňata budou pro identifikaci očipována, nebudou už mít tetování v uchu. Odkaz na stránky Státní veterinární správy, na kterém je o tomto pojednáno, najdete zde.

- očkování štěňat je možno provádět podle několika očkovacích schémat, pro naše štěňata na základě dlouholetých zkušeností našeho veterináře používáme schéma první:

     6 + 10 + 14 týden

     8 + 11 + 15 týden

     8 + 12 + 16 týden

    Očkování proti vzteklině se provádí v rozmezí 3. - 6. měsíců věku. Pro štěňata je toto očkování dosti velkou zátěží, týden po něm by neměla být namáhána a neměla by prochladnou, nejsou také vhodné změny krmiva, z tohoto důvodu je vhodnějšé. je-li to samozřejmě možné, očkování proti vzteklině odložit. Pokud se však štěně pohybuje v prostorech, kde je možnost kontaktu s divoce žijícími zvířaty, chcete s ním chodit do lesa, případně se účastnit kynologické akce anebo vycestovat za hranice, je vhodné, popřípadě dokonce nutné, naočkovat již dříve, ve 3 měsících. Odkaz na stránky Státní veterinární správy, kde se o tomto hovoří, viz výše.

- odčervení - odčervení štěňat se poprvé provádí buď ve 2. nebo 3. týdnu, opět na základě dlouholetých zkušeností našeho veterináře jsem poprvé odčervovala ve 3. týdnech. Další odčervení štěňata čeká v 5. 7. a 9. týdnu, poté co měsíc až do věku 6 měsíců, potom je vhodné provádět preventivní odčervení 2 - 4 x ročně. Případně je možné neprovádět odčervení preventivní, ale nechat např. co půl roku udělat rozbor výkalů pejska a na základě výsledku odčervení udělat nebo ne. Zvláště u pejsků, kteří se hodně pohybují mezi lidmi a ostatními psy se mi jako vhodnější jeví varianta provádět pravidelná preventivní odčervení.

Odkaz na informace o cestování se psem (za hranice) najdete i zde.