EIC

Zátěží indukovaný kolaps ke jednou z nemocí, vloha ke které se přenáší geneticky. Podle toho, jestli nesou vlohu pro EIC, můžeme psy rozdělit do tří skupin:

  • - EIC čisté (clear) - pes ani po jednom z rodičů nezdědil vlohu pro toto onemocnění a toto onemocnění se u něj neprojeví. Označuje se N/N
  • - EIC nosič (carrier) - pes po jednom z rodičů zdědil vlohu pro toto onemocnění. Pravděpodobnost, že by jím onemocněl je opět velmi mala, menší než 99,9 %. Označuje se podle toho, je-li vloha zdědaná po matce: N/EIC nebo po otci: EIC/N.
  • - EIC postižený (affected) - pes zdědil vlohu pro toto onemocnění od obou z rodičů. Ani u něj se onemocnění v průběhu jeho života nemusí projevit, záleží to na intenzitě práce, kterou bude vykonávat. Označuje se EIC/EIC.

Více o EIC, včetně seznamu psů, o kterých jejich majitelé zaslali výsledky EIC testu, je možno najít na těchto stránkách.


Protože Rena je EIC nosič, měla by být nakryta vždy psem, který je EIC čistý. V tom případě žádné ze štěňat neonemocní, polovina jich bude EIC čistých a polovina bude EIC nosič (v případě dalšího chovu je doporučeno opět krytí EIC čistým psem v případě EIC nosičky fenky anebo krytí EIC čisté feny v případě EIC nosiče psa).

Názorně je to ukázáno v tabulce:

                                           N                          N

                N                        N/N                      N/N

               EIC                     EIC/N                   EIC/N